یادگیری زبان برنامه نویسی به یک امر واجب برای هر کدام از شما تبدیل شده است زیرا به راحتی میتوانیم تمامی کارهای تکراری و روزمره خود را ربات ها و ماشین ها بسپاریم. مثلاً کسی که در بازار سرمایه و بورس فعالیت می کند به جای اینکه هر روز روز های بازار بنشیند و آن را تحلیل کند این امر را به رباتی که برنامه نویسی شده بسپارد و خود مشغول کار دیگری شود. علی رغم آن به وضوح می‌بینیم که در هر کاری به سرعت برنامه نویسی دارد وارد میشود.

با این اوصاف اگر عزم خود را جذب کرده ایم یک زبان برنامه نویسی فرا بگیریم مسلماً انتخاب یک زبان برای شروع با این همه تنوع زبانی که وجود دارد کار دشواری است. ولی باید در ابتدا به این نکته بسیار توجه کرد که هدف ما چیست و مطابق آن هدف یک زبان را انتخاب کنیم. مثلاً اگر هدف ما ساخت برنامه های اندروید باشد مسلماً باید به سراغ زبان جاوا برویم یا اگر دنبال یک زبان همه‌جانبه هستیم باید به سراغ زبان برنامه نویسی پایتون برویم. در این مقاله چند زبان برنامه نویسی برتر سال ۲۰۲۰ را مورد بررسی قرار دادیم و مزایا و معایب هر کدام را معرفی کرده ایم.

زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون یک زبان شی گرا، متن باز و رایگان است. با این زبان می توانید در هر حوزه ای مثل وب، اپلیکیشن و داده کاوی فعالیت کنید. زبان پایتون برای آن دسته از کسانی که تازه کار هستند چند به دلیل سادگی بهترین گزینه برای انتخاب است. کتابخانه های متنوعی را پوشش می دهد و پلتفرم های زیادی پشتیبانی می کند. دیتابیس پایتون مقدماتی است و کماکان در حال پیشرفت و توسعه می باشد. از آنجا که آینده متعلق به هوش مصنوعی و ماشین ها هستند بهترین گزینه برای پیشرفت در این زمینه پایتون است.

از دیگر ویژگی‌های این زبان هماهنگ بودن با زبان های خانواده C می باشد و پروژه هایی که نیازمند قدرت بیشتری هستند را اجرا کند. فقط کافی است زمانی را صرف گوگل بکنید و پایتون را در آن سرچ نمایید، به وضوح خواهید دید که چه رشد های چشمگیری رو این زبان در حال پیمایش است. در کشورهای جهان اول تقاضا برای برنامه نویسان پایتون بسیار زیاد بوده و در کشور ایران با توجه به نرخ رشد بالای این زبان در آینده بازار کار بسیار خوبی برای این دسته از برنامه نویسان خواهد بود.

زبان برنامه نویسی جاوا

زبان برنامه نویسی جاوا همانند پایتون متن باز می باشد کتابخانه‌های متن باز زیادی برای اینکه زبان وجود دارد. شی گرا است و برای توسعه اپلیکیشن های وب و اندروید بسیار محبوب است. یادگیری آن نسبت به پایتون کمی سخت تر و طولانی تر است. جاوا همچنان آن برای سازمانها رتبه اول را دارد زیرا بسیار با نسخه های پیشین خود هماهنگ و سازگار است

زبان برنامه نویسی پایتون

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت توانایی بسیار خوبی برای هماهنگی با دیگر برنامه ها دارد سریع بودن آن موجب می‌شود کاربر سرعت بیشتری در مرورگر خود حس کند. عمده کاربرد آن برای برنامه نویسی وب و برنامه های موبایل و بازی ها و همچنین برنامه های دسکتاپ می باشد. این زبان تفسیر متفاوتی در مرورگر های مختلف دارد و یادگیری آن آسان است. برای کاربری که هدف خود را توسعه وب قرار داده مسلماً انتخاب جاوا اسکریپت درجه اول را برای او دارد. در حال حاضر گسترش وب سایت ها زیر سلطه فریم ورک های تحت جاوا اسکریپت می باشد. این زبان بسیار مدرن تر شده و نسبت به چند سال پیش تغییرات بسیاری کرده است.

زبان php

نوبتی هم باشد نوبت یکی از زبان های معروف برنامه نویسی یعنی پی اچ پی است. این زبان در ایران از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است به دلیل اینکه رایگان می باشد و اجرای آن آسان و متن‌باز و شی گرا است. متن باز بودن با توجه به یک برتری خوب داشتن ولی از امنیت کمتری برخوردار است. متاسفانه php خطایاب قوی و قدرتمندی برخوردار نیست. اکثراً کاربر هایی که سمت زبان برنامه نویسی php میروند توسعه‌دهندگان وب اپلیکیشن‌های تحت وب و مدیریت محتوا هستند. افراد مسلط به این زبان به هیچ وجه کمبود کار به خصوص در ایران را نخواهند داشت و علت اصلی آن وردپرس از که با php نوشته شده است.

#C

سی شارپ از خانواده زبان سی است و برای کار با آن باید به زبان c آشنایی داشت. نسبت به خانواده خود از امنیت بهتری برخوردار است و با سیستم عامل ویندوز بسیار منطبق است. یادگیری آن نسبتاً سخت می باشد و عمده کاربرد آن برای توسعه اپلیکیشن های دسکتاپ و در بازی سازی و موارد دیگر میباشد.

بهترین زبان برنامه نویسی
دسته‌ها: برنامه نویسی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *